Dlaczego przyłbica stanowi ważny element stroju roboczego spawacza?

Spawanie to jeden z tych zawodów, który wymaga nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale także odpowiedniego wyposażenia. Jednym z kluczowych elementów stroju roboczego spawacza jest przyłbica spawalnicza. Dowiedz się przed czym one chronią, a także jaką przyłbicę spawalniczą wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed jakimi czynnikami chroni przyłbica spawalnicza?

Przyłbica spawalnicza to rodzaj kasku, który składa się z osłony twarzy i filtra optycznego. Osłona twarzy zabezpiecza skórę przed iskrami, rozgrzanymi kawałkami metalu oraz intensywnym promieniowaniem cieplnym. Z kolei filtr optyczny chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, które emituje łuk spawalniczy. Promieniowanie to może powodować zapalenie spojówek, zaćmę lub nawet ślepotę.

Przyłbica spawalnicza zapewnia także komfort pracy, ponieważ redukuje odblaski i poprawia widoczność pola spawania. Ponadto chroni głowę przed kontaktem z gorącymi odpryskami metalu.

Jak wybrać odpowiednią przyłbicę?

Przy wyborze przyłbicy spawalniczej należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • rodzaj i stopień zaciemnienia filtra optycznego – filtr optyczny ma za zadanie przepuszczać tylko tyle światła, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrą widoczność. Stopień zaciemnienia filtra określa się w skali od 9 do 13, gdzie im wyższa liczba, tym większe zaciemnienie. Filtr może być stały lub samościemniający się.
  • waga i ergonomia przyłbicy. Przyłbica spawalnicza powinna być lekka i wygodna w użyciu. Powinna mieć regulowany pas czołowy i podbródkowy, oraz wentylację, aby zapobiec parowaniu filtra i nadmiernemu poceniu się.

Ponadto warto zwrócić uwagę, czy przyłbica ma dodatkowe wyposażenie lub funkcje, np. filtr True Color, który poprawia jakość kolorów i kontrast obrazu.
Dofinansowanie