Do czego służą siłowniki pneumatyczne?

Elementy wykonawcze m. in. siłowniki, to jedna z podstawowych grup elementów wchodzących w skład układów pneumatycznych napędu i sterowania. Dowiedz się, jak są zbudowane siłowniki pneumatyczne, jak działają i jakie funkcje pełnią te elementy.

Czym jest siłownik pneumatyczny?

Siłownikiem pneumatycznym jest urządzeniem, które wykorzystuje energię sprężonego gazu. Siłowniki pneumatyczne są stosowane w maszynach i liniach technologicznych przy realizowaniu określonych czynności bądź do wywoływania określonej siły nacisku czy momentu obrotowego. Są stosowane w niemal każdej gałęzi przemysłu, zarówno w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, drzewnym, motoryzacyjnym i górnictwie.

Jak zbudowany jest siłownik?

Jak sama nazwa wskazuje siłownik pneumatyczny, to siłownik zasilany sprężonym powietrzem, którego energia jest wykorzystywana do przesunięcia tłoka a tym samym do wsuwania lub wysuwania tłoczyska (dot. siłowników tłoczyskowych). Siłowniki pneumatyczne zbudowane są z głowic (pokryw) przedniej i tylnej, cylindra (tulei kształtowej), tłoka oraz połączonego z nim tłoczyska. Aby siłownik działał prawidłowo i spełniał swoją funkcję, w jego skład wchodzą jeszcze, drobniejsze elementy typu: uszczelnienia, tuleje (paski) prowadzące, pierścień magnetyczny.
Dofinansowanie