Jak wygląda praca ze spawarką inwertorową?

Spawarki inwertorowe zdobywają w ostatnim czasie coraz większą popularność i stopniowo wypierają urządzenia konwencjonalne, zasilane przy użyciu transformatora. Mimo to wciąż wielu profesjonalistów stawia na starsze – niekiedy z przyzwyczajenia, innym razem z niepewności w jaki sposób pracować z nowoczesną spawarką. W poniższym tekście rozwiewamy wątpliwości na temat tego jak wygląda praca ze spawarką inwertorową.

Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa, jak wskazuje jej nazwa pracuje w połączeniu z inwerterem, potocznie nazywanym również prostownikiem. Zasada działania urządzenia bazuje na wielokrotnym przekształcaniu pobieranego z sieci prądu z przemiennego na stały. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dobieranie parametrów prądu, takich jak jego częstotliwość i napięcie, co z kolei umożliwia wytworzenie łuku elektrycznego. Za przemiany prądu odpowiada tzw. klucz inwertorowy, będący elektronicznym układem sterującym.

Jak wygląda praca ze spawarką?

Z praktycznego punktu widzenia praca ze spawarką inwertorową nie różni się niczym od pracy z użyciem spawarki transformatorowej. Źródło inwerterowe  może być z powodzeniem wykorzystywane do spawania wszystkimi metodami, w tym MIG/MAG, TIG czy MMA. Co jednak warte uwagi – w przypadku spawarki inwertorowej można zaobserwować znaczną poprawę jakości pracy. Wynika to między innymi z faktu, że urządzenie to jest lżejsze i bardziej poręczne – operowanie nią jest więc znacznie bardziej komfortowe i wymagające mniej wysiłku, nawet w trudniej dostępnych miejscach. Kolejną bardzo ważną zaletą spawarek inwertorowych jest fakt, że zużywają one mniej prądu dlatego są polecanym rozwiązaniem dla profesjonalistów oraz amatorów, którzy bardzo często spawają konstrukcje w swoim przydomowym warsztacie.

Spawarki inwerterowe posiadają ponadto funkcje jakich nie ma w spawarkach transformatorowych:

  • Hot Start (gorący start) – zwiększa prąd spawania przy zajarzaniu łuku celem ułatwienia zapłonu elektrody,
  • Arc Force (dynamika łuku) – skraca długość łuku podczas zwiększania prądu spawania optymalizując przenoszenie kropli roztopionej elektrody na spawany materiał, zapobiegając wygaszeniu łuku podczas zetknięcia elektrody ze spawanym materiałem,
  • Antistick – ogranicza prąd spawania zapobiegając przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału

Niemniej należy pamiętać, że spawanie spawarką inwertorową również wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia. Nieprawidłowe spawanie nie tylko nie przyniesie spodziewanych efektów, ale również może przyczyniać się do groźnych wypadków.
Dofinansowanie