Jakie właściwości ma plazma służąca do cięcia w przemyśle?

Plazma to jedno z tych pojęć, o których wiele osób zapewne wielokrotnie słyszało, jednak nie miało do tej pory możliwości bliżej go poznać. Występuje ono między innymi w kontekście przemysłowego cięcia metali. Czym jest plazma, jakie są jej właściwości, dlaczego jest coraz chętniej wykorzystywana w obróbce materiałów. Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Czym jest przecinarka  plazmowa i jakie ma właściwości?

Plazmą określą się bardzo specyficzną materię, której struktura przypomina gaz. Dodatkowo materia ta jest silnie zjonizowana, co oznacza że zbudowana jest w pewnym stopniu z cząsteczek naładowanych elektrycznie – mimo to jako całość zachowuje elektryczną obojętność. Bardzo często plazma nazywana jest czwartym staniem skupienia. Temperatura łuku plazmowego to zakres od około  10000 stopni do 30000 stopni Celsjusza, w tym zakresie temperatur materiał jest bardziej spalany niż topiony.

W przecinarkach plazmowych mamy trzy rodzaje zapłonu łuku:

  1. Lift   (przez bezpośredni kontakt dyszy z materiałem)

2. HF. (bezstykowe zapalenie łuku następuje przez wystąpienie wysokiego napięcia na dyszy)

  1. Łuk pilotażowy (bez kontaktu z masą zapala się łuk plazmowy i płonie przez kilka sekund, w tym czasie musi nastąpić kontakt z materiałem przecinanym ,dla tej metody  nie ma konieczności oczyszczania miejsca cięcia)

Bardzo interesującą właściwością plazmy jest fakt, że wraz ze wzrostem temperatury spada jej opór elektryczny, co wykorzystywane jest m.in. przy cięciu plazmowym, znajdującym coraz szersze zastosowanie w przemyśle.

Na czym polega cięcie plazmą?

Choć cięcie plazmą może wydawać się bardzo zaawansowaną technologią, w praktyce zasada jego działania jest stosunkowo prosta. Do jego przeprowadzenia potrzebne są dwie rzeczy – sprężony gaz oraz łuk elektryczny o odpowiednio wysokim natężeniu. Przy pomocy specjalnej dyszy skupiony do wąskiej wiązki strumień gazu przepuszczany jest przez łuk, co prowadzi do jego zjonizowania i dużego zagęszczenia mocy. Powstaje plazma, która charakteryzuje się nie tylko wysoką temperaturą, ale również dużą energią kinetyczną. W kontakcie z ciętym obiektem, np. stalowym arkuszem, strumień plazmy nie tylko punktowo roztapia go, ale również wydmuchuje stopione tworzywo. Efektem jest szybkie i bardzo dokładne cięcie – właśnie z tego powodu cięcie plazmowe jest coraz częściej stosowane w wielu branżach przemysłu do precyzyjnej obróbki materiałów, nawet tych o znacznej grubości.
Dofinansowanie