Rodzaje sprężarek powietrza

Sprężone powietrze to medium, które znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia codziennego na całym świecie. Tym samym stało się jednym z najbardziej popularnych mediów energetycznych, pozwala na niezawodne funkcjonowanie licznych maszyn i urządzeń pneumatycznych. Uzyskanie sprężonego powietrza o odpowiednim ciśnieniu i parametrach wymaga użycia sprężarek powietrza – a tych możemy wymienić kilka rodzajów. Dowiedz się więcej na ich temat z poniższego wpisu.

Jakie są rodzaje sprężarek powietrza?

Sprężarki powietrza to dość zróżnicowana kategoria maszyn. Mimo różnic między poszczególnymi modelami i rozwiązaniami, można je jednak podzielić na kilka głównych rodzajów. Zdecydowanie najczęściej spotykane są sprężarki tłokowe oraz śrubowe – oto jak one działają.

Mechanika działania sprężarki tłokowej

Praca tego rodzaju sprężarki jest oparta o wykorzystanie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka wewnątrz cylindra. W momencie, kiedy tłok opada w dół, wewnątrz cylindra powstaje podciśnienie, które wymusza otwarcie zaworu ssawnego i tym samym zassanie pewnej ilości powietrza do środka. Zaraz po całkowitym wypełnieniu cylindra tłok zaczyna poruszać się w górę, co powoduje początkowo zwiększenie ciśnienia powietrza. Kiedy osiąga ono optymalną wartość dochodzi do otwarcia zaworu tłocznego, przez który sprężone powietrze zostaje przetłoczone do zbiornika.

Jak działa sprężarka śrubowa?

Sprężarki śrubowe posiadają nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję. Elementem roboczym, inaczej niż w przypadku sprężarek tłokowych jest para spiralnych śrub (główna i pomocnicza), obracających się w przeciwnych kierunkach z określoną prędkością. Powietrze z otoczenia  zasysane jest poprzez zawór dolotowy do przestrzeni o zmiennej geometrii wytworzonej pomiędzy wirnikami a obudową. Do przestrzeni tych w trakcie obrotu wirników odcinany jest dalszy dostęp powietrza. Każdy obrót zmniejsza objętość pomiędzy wirnikami i obudową — powietrze jest sprężane. Następnie powietrze tłoczone jest przez otwór wylotowy na zewnątrz sprężarki do zbiornika.  Konstrukcja bloku śrubowego umożliwia ciągłą kompresję bez pulsacji ciśnienia. Największą zaletą sprężarek śrubowych jest ich ciągła praca bez konieczności nawet niewielkiego przestoju.
Dofinansowanie