W jakich zbiornikach można trzymać sprężone powietrze?

Sprężone powietrze znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Często wykorzystuje się je jako wydajne medium do zasilania różnego rodzaju urządzeń oraz narzędzi. Może ono być również stosowane w charakterze nośnika innych substancji, np. ścierni. Aby jednak znalazło użytek, musi być przechowywane w odpowiedni sposób. Służą do tego specjalne pojemniki. Dowiedz się więcej na temat ich cech charakterystycznych.

Jakie jest zastosowanie zbiorników sprężonego powietrza?

Zbiorniki sprężonego powietrza znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na sprężone powietrze, a więc np. w warsztatach samochodowych wyposażonych w różnego rodzaju pneumatyczne narzędzia (np. klucz, szlifierki, wkrętarki), a także w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Zbiorniki umożliwiają magazynowanie powietrza i utrzymanie jego właściwego, niezbędnego do zachodzenia danych procesów ciśnienia. Dzięki temu nie ma potrzeby opierać się wyłącznie na wykorzystaniu agregatów sprężających.

Jakie zbiorniki mogą być wykorzystywane do magazynowania powietrza?

Kluczową cechą zbiorników na sprężone powietrze jest ich wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest to niezbędne, aby pod wpływem wysokiego ciśnienia, wynoszącego wielokrotność ciśnienia atmosferycznego, zbiornik nie uległ odkształceniu i nie pękł.

Dlatego zbiorniki zazwyczaj wytwarzane są z grubej blachy stalowej, która doskonale radzi sobie z takimi obciążeniami. W celu zabezpieczenia blachy przed wpływem warunków zewnętrznych (bardzo często umieszczane są one na zewnątrz budynków) można ją ocynkować lub pokryć farbą ochroną. Możliwe jest również wykonanie zbiornika z blachy ze stali nierdzewnej – jest to pod wieloma względami najskuteczniejsze rozwiązanie.

Inną ważną cechą zbiornika jest jego pojemność, która może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy litrów.

Co warto wiedzieć, wybierając zbiornik?

Zbiornik sprężonego powietrza powinien być dopasowany do potrzeb firmy, a także parametrów innych elementów instalacji ciśnieniowej. Warto zwrócić uwagę, by dopuszczalna wartość ciśnienia magazynowanego w danym zbiorniku powietrza była wyższa od wartości sprężania powietrze przez sprężarkę, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia zbiornika.
Dofinansowanie