Zasady cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe to innowacyjna technologia, która znacząco wpłynęła na przemysł metalurgiczny i konstrukcyjny. Wprowadzenie tego procesu pozwoliło na uzyskanie wyjątkowej precyzji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności pracy. W niniejszym artykule omówimy zasady działania cięcia plazmowego oraz jego zalety i zastosowanie w sektorze przemysłowym.

Podstawy cięcia plazmowego

Plazma jest stanem skupienia materii, w którym atomy gazu ulegają jonizacji na skutek działania wysokiej temperatury. W procesie cięcia plazmowego wykorzystuje się właśnie tę cechę, stosując strumień plazmy o bardzo wysokich temperaturach, sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza. Strumień plazmy wykorzystywany jest do cięcia materiałów przewodzących prąd, czyli metali i ich stopów.

Proces technologiczny

Proces cięcia plazmowego rozpoczyna się od podłączenia źródła energii do systemu cięcia oraz materiału, który ma być przecięty. Następnie uruchamia się specjalną palnik, przez który przepuszcza się gaz, zwykle sprężone powietrze lub argon. Pod wpływem wysokiego napięcia występującego między elektrodą a materiałem, gaz ulega jonizacji, tworząc strumień plazmy o niezwykle wysokich temperaturach.

Strumień plazmy do cięcia skierowany jest następnie na powierzchnię materiału. Wysoka temperatura plazmy sprawia, że materiał ulega natychmiastowemu stopieniu i odparowaniu, co pozwala na precyzyjne wykonanie cięcia. Po przejściu strumienia plazmy przez materiał, resztki stopionego metalu zostają wydmuchane przez strumień.

Zalety cięcia plazmowego

Jedną z najważniejszych zalet cięcia plazmowego jest jego wysoka precyzja i jakość wykonywanych cięć. Dzięki wykorzystaniu plazmy możliwe jest uzyskanie bardzo równych, czystych krawędzi, co znacząco wpływa na estetykę oraz trwałość konstrukcji. Ponadto, cięcie plazmowe pozwala na utrzymanie wysokiej efektywności i wydajności pracy oraz ograniczenie ilości odpadów produkcyjnych.
Dofinansowanie