Kategorie


Technika spawalnicza

Mechatronika

Osuszacze ziębnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Osuszacz ziębniczy

Skuteczne rozwiązanie, maksymalna wydajność

Istnieją gałęzie przemysłu i rodzaje usług, które do sprawnego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza. Właśnie w takich wypadkach osuszacz ziębniczy, zależnie od wydajności i gabarytów zwany także osuszaczem przemysłowym, jest po prostu niezastąpiony. W Delta-Technika znajdziesz kilka rodzajów tych urządzeń – na pewno znajdziesz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Spośród modeli możesz wybrać te, które odznaczają się bardzo wysoką energooszczędnością – na przykład ziębniczy osuszacz energooszczędny ESD, czy urządzenia, które same regulują wydajność chłodzenia w oparciu o obecny poziom nagrzania i ilość powietrza. Rozwiązań jest naprawdę wiele, wierzymy, że znajdziesz tu potrzebny Ci osuszacz przemysłowy.

Osuszacze ziębnicze to niezwykle istotne urządzenia w dziedzinie techniki sprężonego powietrza. Zastosowanie osuszaczy ziębniczych przyczynia się do wydłużenia żywotności sprzętu oraz poprawy jakości pracy systemów pneumatycznych.

Praca osuszaczy ziębniczych opiera się na zasadzie obniżania temperatury sprężonego powietrza, co prowadzi do kondensacji pary wodnej. Następnie skroplona woda jest oddzielana od powietrza i odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Dzięki temu, osuszacze ziębnicze skutecznie usuwają wilgoć z powietrza, zapewniając jego odpowiednią jakość.

Osuszacze ziębnicze są szczególnie polecane w przypadku zastosowań przemysłowych, gdzie wymagane jest utrzymanie niskiego poziomu wilgoci w sprężonym powietrzu. Dzięki nim można uniknąć korozji, uszkodzeń urządzeń oraz negatywnego wpływu wilgoci na procesy produkcyjne.

Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które należy uwzględnić przy wyborze osuszacza ziębniczego. Wybierając odpowiedni model osuszacza ziębniczego należy brać pod uwagę m.in. wydajność danego modelu urządzenia, temperaturę pracy, zużycie energii, łatwość obsługi i konserwacji.

Osuszacz ziębniczy – zasada działania

Sprężone powietrze o temperaturze +30ºC ÷ 45ºC dochodzące do osuszacza jest schładzane do punktu rosy w dwóch różnych etapach. Najpierw trafia do wymiennika ciepła powietrze/powietrze typu combo. Tutaj w układzie przeciwprądowym zostaje wstępnie schłodzone przez zimne powietrze opuszczające parownik. Następnie w drugim etapie przechodzi do parownika obiegu chłodniczego, gdzie temperatura sprężonego powietrza jest obniżana do punktu rosy przez czynnik chłodniczy. Podczas obu etapów chłodzenia do punktu rosy +3ºC, prawie wszystkie opary oleju i wody zawarte w sprężonym powietrzu skraplają się. Opuszczając osuszacz powietrza, powietrze przepływa przez wysokowydajny separator gdzie skroplony kondensat jest oddzielany od powietrza, a następnie usuwany na zewnątrz za pomocą zaworu automatycznego spustu. Natomiast powietrze po oddzieleniu kondensatu trafia ponownie do wymiennika ciepła powietrze/powietrze typu combo, gdzie tym razem ulega podgrzaniu do temperatury +23°C ÷ 37°C. Konsekwencją ponownego podgrzania sprężonego powietrza jest odzyskanie energii oraz zmniejszenie wilgotności względnej sprężonego powietrza opuszczającego osuszacz ziębniczy.

Opatentowany obwód chłodzenia został tak zaprojektowany, aby mógł automatycznie regulować wydajność chłodzenia, w zależności od ilości i temperatury powietrza do uzdatniania. Zostało to osiągnięte poprzez wykorzystanie wyjątkowego rozwiązania jakim jest wentylator o zmiennej prędkości. Następną korzyścią, którą daje technologia wentylatora o zmiennej prędkości, jest mniejsza liczba lutowanych na twardo złączy – dzięki wyeliminowaniu zaworu rozprężonego i wyłącznika ciśnieniowego wentylatora – co w konsekwencji powoduje większą niezawodność pod względem wycieków.




Dofinansowanie